Teşhis kondu: Türkiye de Kanser olmuş !

türkiye ile ilgili görsel sonucuBu zamanda artık kimle konuşsak hayatının bir köşesinde Kanser’le bir tanışıklığı var. Gitgide daha yaygınlaşıyor. “Uğramadığı hane yok, bu illetin” diye düşünürken, “Ay vallahi kanser etti beni !” yersiz kullanımları içimi artık eskisi gibi acıtmazken ve Türkiye’min yaşadıklarını anlamaya çalışırken  artık bu hastalığın insanüstü bir durum olduğunu düşünüp ülkeme teşhisi koyuverdim. Can’ım Türkiye’m kanser olmuş olmalıydı!

 

İlk kanser teşhisi duyulduğu zaman insanın canını fena yakıyor. Bir panik, bir endişe. Malum illet olunca da ilk odaklanılan genelde yaşam değil ölüm oluyor. Önce bir enseyi karartıyoruz. İşte orada kilit nokta, hasta da bitiyor. Hasta bu işin merkezinde, o nedenle de o ne diyorsa o oluyor. Hasta ne kadar hızlı çıkıyorsa o panik halinden, etraf da öylece yol buluyor kendine. Hasta yaşama odaklanmaya başlar başlamaz da ikinci aşama; heyecan ve azim evresi geliyor. Biraz sıkıntılı tabi bu evre de. İllet bu kadar yaygın ve hatta kişiye özel olunca, tedavi süreci de “bakana” göre değişiyor. Farklı uygulamalar, alternatif yöntemler, standartlar birbiri ardına sıralanıyor. İşte en kilit nokta tam da orada yatıyor!  Karar vermek. Bundan sonrasında nasıl olacağına? Bundan sonrasının kimle olacağına?

 

Can’ım ülkemin, kanserli kitlesi fark edilene kadar epey büyümüş. Ameliyatla almak mümkün, mümkün olmasına da kitle çıkınca kanser “cancer-free (kanserden özgürleşmiş diye çevireceğim)” olunmuyor öyle hemencecik. Tahribat var bir kere. Hele bir de yayılma olunca, aslında ameliyatın daha başlangıç olduğu görünüyor. Bir kere ne yazık ki biraz gecikmişiz. Kitle elimize gelmiş, hissetmişiz ama “yokmuş” gibi yapmaya çalışmışız. “Yahu bu kanser, bir baktıralım, tedavi etmeli bir an evvel” diyenlere inanmamışız hatta inanmamakla da kalmayıp, epeyce bir suçlamışız uyaranları. Yani Can’ım ülkemin kanseri ilerlemiş. Patoloji sonuçları öyle diyor. Ümit var ama! Söz konusu Türkiye olunca, “çıkmadık Can’dan ümit kesilmez” lafı edilecek bir kere! O tedaviye başlanacak. Tabi tedavinin nasılına karar vermek için önce bir olmazsa olmaz daha var PET scan çekilecek. Son teknoloji elverdiğince metastaz / yayılma var mı yok mu bir bakılacak. PET sonu çok iç açıcı değil görünüşe göre. Kanser, tabiri caizse dokunmadık organ bırakmamış, bir kalbimiz kalmış pür-ü pak görünen. Tedavinin dayanak noktası bu olabilir mi?

 

Gelelim tedaviye. Öyle kişiye özel ki. Bir kere başka hastalıklar varsa, verilen ilacın dozu, tip bile değişiyor. O kemoterapi illa yapılacak galiba. Bir şeyler ölecek orası kesin, “ölüp ölüp dirilmek” deyimimiz istikametinde. İlaçlar sadece yok etmesi gerekeni değil, yaşı da yakacak kurunun yanında. Kanseriz, bir kere ismi kötü. Süreç ne kadar şahane olabilir ki! E malum bir de o kadar “gelişmiş” değiliz, vücudu tahrip etmeyen lokalde uygulanan tedaviler daha deneme aşamasında. Hal böyleyken Can’ım ülkemin bazı güzelleri, güzellikleri gidiyor, gidecek elden. Ne acı! İşte en zoru da bu. Önce saçlarını savurmasına bir dur denecek, sonra bir süreliğine bakışlarındaki anlam kaybolacak belki. Görünenlere ek bir de görünmeyen zayiatlar olacak. “İçi içini yiyecek”. İşte bu noktada “sağlam durma”sı olmazsa olmazı olacak. Bağışıklığını, direncini kaybetmemeli ki bu zorluklara, yorgunluklara karşı dursun tedaviye yanıt verebilsin. B’irliğini kaybetmesin.

 

Hasta ne istiyorsa O olacak. Her hücre, aldığı ilaçlarla bunun için çalışacak çok gözüküp, Tek olacak. Sistem de prensip tek. Bu yola B’aş koyduğuna göre, Can’ım Türkiyem şifa bulacak. Hastalık rahmettir derler eskiler, Yenilenmek, temizlenmek ve kabuk değiştirmek için gelir ve hatta “daha iyi” olmayı isteyene bahşedilir.  Kuruntulardan, önyargılardan, o dedi bu yaptılardan kurtulmak lazım ki bütünü örten perde kalksın. Kurtarıcısı senden başkası değil. O değil, Öteki hiç değil. E hazır kalbin de kararmamışken, başarmalısın bunu Can’ım Türkiyem.

Reklamlar

One comment

  1. Geri bildirim: Teşhis kondu: Türkiye de Kanser olmuş ! | Cerenin Not Defteri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: